BiyoTarih

Şubat 17, 2008

120 yaşındaki Osmanlı

Filed under: Osmanlı Tarihi — Etiketler:, , , — biyotarih @ 9:06 am

Halen Osmanlı kimliği taşıyan 120 yaşındaki Meryem’in 120 torunu, 250 de torununun çocuğu bulunuyor.
Dünyanın en yaşlı insanı halen Osmanlı kimliği taşıyor. Kudüs’te yaşayan Meryem’in 120 torunu, 250 de torununun çocuğu bulunuyor. (more…)

Reklamlar

Şubat 6, 2008

31 Mart yobaz isyanı (Emin Çölaşan)

Filed under: Genel, Köse Yazilari — Etiketler:, , , — biyotarih @ 11:32 am

1908 yılında Padişah Abdülhamid . Bütün ülkede özgürlük rüzgarları esiyor, baskı yönetiminden bunalan İttihat Terakki yanlısı aydın subaylar Rumeli `de Abdülhamid`e karşı ayaklanıp dağa çıkıyor. Padişah korkuyor ve Meşrutiyet yönetimini ilan edip uzun yıllar önce kapattığı Meclis `i yeniden açmak zorunda kalıyor. Fakat bir süre sonra, bunu hazmedemeyen yobazlar (31 Mart 1909) İstanbul `da ayaklanıyor. `Din elden gidiyor, şeriat isterük` naralarıyla sokaklara yayılan asiler yolda gördükleri subayları, sivilleri, milletvekillerini öldürmeye başlıyor. Ayaklananların çoğu Rumeli taraflarından getirilen, Meşrutiyet rejimini koruma görevi verilen ve şeriatçı Volkan Gazetesi tarafından kışkırtılan avcı taburları. İmparatorluğun başkentinde kan gövdeyi götürüyor. Yobazlar İstanbul `u ele geçiriyor. İrtica isyanını bastırmak için Selanik `ten yola bir ordu çıkarılıyor ve adına `Hareket Ordusu ` deniliyor. Ordu trenlerle ve isyandan 10 gün sonra İstanbul `a ulaşıyor. İsyan bastırılıyor, asiler tepeleniyor. Türk ordusu o günlerde bile yobazlara karşı mücadele veriyor. Ordunun ilerici niteliği günümüze kadar hiçbir zaman bozulmuyor. İşin ilginç yanı, 31 Mart isyanını bastıran Hareket Ordusu `nun kadrosu. Burada size isimlerden bazılarını vereceğim. Ülkemizin geleceğini yaratan muhteşem bir kadrodur, lütfen dikkatle okuyunuz. ***

(more…)

31 Mart Vakası

Filed under: Osmanlı Tarihi, Tarih — Etiketler:, , , , , — biyotarih @ 11:27 am

31 Mart Vakasının Çıkış Nedenleri Üzerine Çeşitli Yorumlar ve Atatürk ve Hareket Ordusu Üzerine Orgeneral İzzettin Çalışlar’ın Bir Makalesi

31 Mart Vakası (13 Nisan 1909), Atatürk, zamanında el koyup ayaklanmayı bastırmasaydı, sonucu uzun yıllar sürecek bir çöküntüye götürebilirdi türkiye’yi. Bu incelemenin odak noktası ve amacı Mustafa Kemal’in bu kurtarıcı rolüne gereğince açıklık getirmektir. Aynı zamanda 83 yıldan bu yana konu üzerinde yapılmış olan çeşitli yorumları –bir noktada birleşilmemiş de olsa – bir araya getirerek araştırmacılara yardımcı olmaktır.
(more…)

Cafer Tayyar Paşa

Filed under: Biyografi, Kurtulus Savasi Komutanlari — Etiketler:, , , — biyotarih @ 11:21 am

cafer_tayyar.jpg

 Cafer Tayyar Eğilmez

(1877 – 1958)

  (more…)

Selahattin Adil

selahattin_adil.jpg

Selahattin Adil Paşa

(1882 – 1961)

(more…)

Asım Gündüz

Filed under: Biyografi, Kurtulus Savasi Komutanlari — Etiketler:, , , — biyotarih @ 11:10 am

asimgunduz.jpg

Asım Gündüz

(1880 – 1970)

(more…)

Fatih Sultan Mehmet

Filed under: Biyografi, Osmanlı Padişahları — Etiketler:, , , , , — biyotarih @ 11:07 am

fatih.jpg

 II. Mehmet

(1432 – 1481)

(more…)

Sarıkamış Harekâtı

Filed under: Osmanlı Tarihi, Tarih — Etiketler:, — biyotarih @ 11:03 am

Osmanlı Devleti, Almanya ile yapılan anlaşmanın ardından Birinci Dünya Savaşı’na girmek zorunda kalmıştır. Ancak Balkan Savaşı’ndan yeni çıkmış olması ve yeterli hazırlıkları yapma imkânı ve zamanı olmadığından dolayı savaşın ilerleyen dönemlerinde büyük olumsuzluklarla karşı karşıya kalmıştır.

(more…)

Sakarya Zafer Anıtı ve Müzesi

Filed under: Cumhuriyet Tarihi, Tarih — Etiketler:, , , , , , — biyotarih @ 10:59 am

Sakarya Meydan Savasi’nin Sehitlerini ölümsüzlestirmek ve gelecek kusaklarin bu sehitlerin ve diger emegi geçenlerin anilarina sahip çikmalarini saglamak amaciyla sembollestirilen ve Polatli’nin kuzeybatisindaki Sehitler Kasi tepesi üzerinde insa edilen Sakarya Sehitligi ve Aniti sehrin en görkemli yerinde günümüz ziyaretçilerini karsilamaktadir.

(more…)

Topal Osman Ağa

Filed under: Biyografi, Kurtulus Savasi Kahramanlari — Etiketler:, , , — biyotarih @ 10:48 am

Osman Ağa, Giresun’un Hacıhüseyin mahallesindeki Ferudunzadeler ailesindendir. Babası Hacı Mehmet Efendi, Annesi Zeynep hanım olup ailesi ticaret ile uğraşmakta idi. 1912 yılında balkan savaşı başladığına Osman Ağa ticaret işi ile uğraşmakta idi, babası askerlik bedelini ödemesine rağmen O gönüllü birlik oluşturarak savaşa katıldı. Savaşta göstermiş olduğu başarılarından dolayı Yarbaylık rütbesine kadar yükseldi. Bu savaşlarda sağ dizinden yaralanarak Gazi unvanını aldı. Giresun’a döndükten sonra 1.Dünya savaşına katılmış,Batum ve Harşit çayında Ruslara karşı savaşarak, Rusların Harşit çayını geçmelerini engelleyerek Tirebolu’nun işgalini önlemiş. (more…)

Older Posts »

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.